American Crime Story (2016 – )

AmericanCrimeStoryHer sezonunda farklı bir gerçek suç öyküsünün anlatıldığı dizinin ilk sezonunda O.J. Simpson duruşmaları işlenmekte. Amerikan filmlerini ve dizilerini izleyen ve biraz da meraklı olanların yabancı olmadığı bir isim O.J. Simpson. Eski bir Amerikan futbolu oyuncusu olan Simpson, eski karısının ve eski karısının sevgilisi olduğu düşünülen bir adamın öldürülmesinden dolayı tutuklanır. Ancak kendisini suçlu gösteren pekçok kanıta rağmen kendisini savunan avukatların, jürinin aklını karıştırmaya yönelik yaptığı savunma sonucunda serbest kalır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu olay popüler kültürün bir parçası olur ve dizilerde de filmlerde de sıklıkla atıfta bulunulur. Örneğin South Park’ın Sexual Harassment Panda bölümündeki Chewbacca Defense adı verilen saçma sapan savunma yöntemi, bu davadaki savunmanın abartılı ve esprili bir özeti niteliğindedir.

O.J. Simpson’ın suçlu veya masum olmasından ziyade, olayı ırksal çatışmaya çeviren avukat Johnnie Cochran, bugüne dek izlediğim en sinir bozucu karakterlerden biriydi diyebilirim. Küstahlığı, kibri, sürekli haklı olduğunu düşünmesi son derece itici. Müvekkilinin masumiyetini ispatlamak için her yolu mübah gören avukatlara aşinayız. Ancak bu karakterin, durumu müvekkilinin siyah olması sebebiyle bir komploya kurban gittiğine bağlaması ve davayı azınlık hakları mücadelesine çevirmesini gerçekten çok âdice ve arsızca buldum. Her şeyden öte öldürülen iki kişiye ve onların ailelerine büyük saygısızlık.

Bu arada ister ilahi adalet olarak ister başka türlü adlandırın, bu davadan paçayı yırtan Simpson 2008 yılında bir spor ödülünü çalmaya çalışırken yakalandı. Adam kaçırma ve silahlı soygundan dolayı 33 yıl hapse mahkûm edildi.

Hepsi de tecrübeli oyunculardan oluşan kadrosu, sürükleyici (ve sinir bozucu) hikâyesi ile dört dörtlük bir sezondu. Özellikle mahkemede geçen yapımlara merakı olanlara önerilir.

Dizinin ikinci sezonu ise Versace cinayetini işliyor ve her sezonunda farklı bir konu işleyen pekçok dizide olduğu gibi, ilk sezonun kalitesini ve sürükleyiciliğini yakalamayı başaramıyor. (Bkz. True Detective)

https://www.imdb.com/title/tt2788432/

Reklamlar
Bu yazı Dizi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s