Sherlock Holmes

BaskervilleKöpeğiDünyanın en meşhur, en bilindik dedektif karakterinin Sherlock Holmes olduğunu söylersem sanırım abartmış olmam. Kendinden sonraki pekçok dedektif karakter için bir çeşit prototip oluşturmuş; onlarca kez film, dizi, çizgi roman, vs uyarlaması yapılmıştır. (Bu arada Sherlock Holmes de Edgar Allan Poe’nun Dedektif Auguste Dupin karakterinden esinlenmiştir.)

Arthur Conan Doyle tarafından kurgulanan karakter ilk olarak 1887 yılında gazetede tefrika edilmeye başlanmıştır. Sonradan kitaplaştırılan bu maceralarda Holmes üstün gözlem yeteneği ile en çetrefil vakaları bile kolaylıkla çözebilmektedir.

Sherlock Holmes’ün telif haklarıyla alakalı olarak herhangi bir ödeme yapılmadığı veya cüzi bir meblağ ödendiğinden olsa gerek, ülkemizde birçok yayınevi tarafından, farklı şekillerde öykülerinin yayınlandığı görülmekte. Dolayısıyla okuyucu da hangisine yöneleceğini şaşırıyor. Eğer niyetiniz sadece birkaç en iyi öyküsünü okumaksa İş Bankası Kültür Yayınları’nın bastıkları sizin için ideal. Ancak tüm külliyatı eksiksiz toplayacağım diyorsanız yönünüzü Cem Yayınları’na çevireceksiniz. Dokuz kitap halinde basmışlar tüm maceraları. Daha evvel bölük pörçük okuduğum hikâyelerin tekmilini birden bu basımdan okudum ve gayet tatminkâr buldum.

Geçtiğimiz yıllarda Guy Ritchie tarafından çekilen iki sinema filmi ve BBC kanalının dizisi sayesinde Sherlock Holmes iyice popülerlik kazanmış olsa da bu yapımların karakterin orijinalini tam olarak yansıtmaktan uzak olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla en iyi sinema uyarlamalarının neler olduğu yönünde ufak çaplı bir araştırmaya giriştim ve Sherlock Holmes’ü en iyi canlandıran oyuncu olarak çoğunlukla Basil Rathbone adının anılmakta olduğunu gördüm.

HoundoftheBaskervilles

1939 ve 1946 yılları arasında Basil Rathbone’un Sherlock Holmes rolünde olduğu tam 14 film çekilmiş. Çekildiği yıllar itibarıyla, öykülerin geçtiği dönemi yansıtamaya yakın olacağı düşüncesiyle, iştahla seyretmeye giriştim. İlk film olan 1939 tarihli The Hound of the Baskervilles, aynı adlı öyküden uyarlama ve gayet başarılıydı. Yine aynı yıl çekilen The Adventures of Sherlock Holmes, belli bir öyküden uyarlanmamış. Dedektifin can düşmanı olan suç dehası Prof. Moriarty ile kapıştığı bir macera olmuş. Oyuncuların sürekli olarak aceleleri varmışçasına hızlı hızlı ve heyecanlı bir vaziyette konuşmaları dışında bu iki filmi oldukça keyifli buldum. Bundan sonrası ise tam bir sükûtu hayal.

1942 tarihli Sherlock Holmes and the Voice of Terror’da dedektifimiz ve sabık yardımcısı filmin çekildiği dönemdedirler. II. Dünya Savaşı yaşanmaktadır ve İngiltere Nazi tehdidi altındadır. Holmes de anavatanında faaliyet gösteren Nazi casuslarını ortaya çıkarır.

Bu film ve bundan sonraki diğer 11 film benzer mevzuları işleyen birer propaganda filmi niteliğinde. Kahrolsun Naziler, yaşasın Büyük Britanya, Holmes günü kurtarır, falan filan. Sherlock Holmes değil de başka bir karakter olsaydı bu filmleri bu denli itici bulmayacaktım belki de ancak savaş döneminde İngiliz halkını gazlamak için memleketin en sevilen ve bilinen kurgu karakterininin, sıradan bir ‘film noir’ tiplemesinde dönüştürülerek kullanılmasını son derece ucuz buldum. Dolayısıyla ilk iki filmden ötesini önermiyorum.

http://www.imdb.com/title/tt0031448/

 

Reklamlar
Bu yazı Film, Kitap içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s