Şehir ve Şehir – China Miéville

ŞehirveŞehirBeszel ve Ul Qoma bir zamanlar bir bütün olan ancak sonradan birbirinden ayrılan fakat hâlâ iç içe geçmiş yapıda iki şehirdir. Her iki şehrin halkı da genel olarak birbirinden nefret etmektedir. İki şehir arasında fiziksel bir sınır olmamasına rağmen –ki şehirlerin sokakları birbirinin içinden geçtiği için bu zaten mümkün değildir- bir şehirden diğerine geçmek, birinden diğerine bir şey geçirmek, hatta diğer şehri görmek bile suçtur ve son derece ağır bir biçimde cezalandırılır. Derken bir çöplükte bir kadın cesedi bulunur. Olayı araştıran polis müfettişi soruşturmayı ilerlettikçe bunun basit bir cinayet vakası olmadığını anlamaya başlar.

China Miéville ismini uzunca zamandır duymaktaydım ve kendisinden hep övgüyle bahsedilmekteydi. Kitaplarının türü içinse weird fiction (tuhaf kurgu) denmekteydi ki bu da iştahımı iyice kabartmaktaydı. Ancak bir türlü okuma fırsatı bulamamıştım. Derken geçenlerde yazarın altı kitabından oluşan bir seti %50’ye yakın bir indirimle alma imkânı tanıyan bir kampanyaya rastladım. Genelde en az bir kitabını okumadığım bir yazarın kitaplarını bu şekilde topluca almam fakat bu fırsatı da kaçırmak istemedim.

Aslında yazarın ilk okumak istediğim romanı Perdido Sokağı İstasyonu’ydu. Ancak birinin 700 küsur diğerinin 300 küsur sayfa olmasından dolayı bunu tercih ettim. Genel olarak kitabı sürükleyici, merak uyandırıcı ve orijinal bulduğumu söyleyebilirim. Sonunu tam olarak tatmin edici bulmasam da enteresan bir şeyler okumak isteyenlere şiddetle öneririm. En kısa zamanda yazarın bir başka kitabını daha okumayı planlıyorum.

Reklamlar
Bu yazı Kitap içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s