Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

ValerianÇocukluğumda takip ettiğim çocuk derilerinden birinde (yanılmıyorsam Tercüman Çocuk’ta) Uzay – Zaman Ajanı Valerian adıyla yayımlanmaktaydı. Çeşitli gezegenlere gidilip maceralar yaşandığı dışında pek bir şey kalmamış konusuyla ilgili aklımda. Demek ki beni pek etkilemeyi başaramamıi o dönemde. Üstünden otuz sene civarı vakit geçmesine rağmen değişen bir şey olmamış anlaşılan. Zira ne film ne de çizgi romanından hoşlanmadım.

Öncelikle filmden bahsedelim. Daha fragmanı izlediğim andan itibaren Luc Besson’ın yeni bir The Fifth Element çekme derdine düştüğü hissine kapıldım ki yanılmadığımı düşünüyorum. Ancak eğlence dozu bakımından o filmin ucundan kıyısından geçmeyen bir film çıkmış ortaya. The Fifth Element’i defalarca izlemişliğim vardır ve açsam şu an bile keyifle izlerim bir kez daha. Ancak Valerian’ın bir daha dönüp de yüzüne bakacağımı sanmıyorum. Maalesef Besson benzer malzemeleri kullanıp aynı yemeği elde edeceğini zannetmiş ama başaramamış.

Valerian-çrGelelim işin çizgi roman yönüne. Yukarıda da bahsettiğim gibi 80’li yıllarda bir çocuk dergisinde yayımlanan (veya derginin eki olan) çizgi romanın daha sonra birkaç sayısı Remzi Kitabevi tarafından basıldı. (Bu arada merak etmeden edemiyorum: Acaba bir dönem Remzi Yayınları’nda benim kuşağımdan bir çizgi roman tutkunu mu çalıştı editör olarak? Zira Thorgal da yayımlamıştı aynı yayınevi birkaç sayı.) Geçtiğimiz günlerde ise Yapı Kredi Yayınları tarafından Kötü Rüyalar isimli ilk cildi (daha doğrusu Cilt 0) basıldı. Maalesef çizgi roman hakkında, çocukluğumdaki düşüncelerim değişmedi.

http://www.imdb.com/title/tt2239822/

Reklamlar
Bu yazı Çizgi Roman, Film içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s