Başlat – Ernest Cline

başlatYakın gelecekte dünya beklendiği üzere hiç de hoş olmayan bir görünüme bürünmüştür: Kaynak kıtlığı, nüfus artışı, konut sorunu, açlık, iklim değişiklikleri… Ancak devasa bir MMORPG olarak düşünebileceğiniz OASIS isimli bir sanal gerçeklik dünyası da söz konusudur. Burası bir oyundan çok gerçek manada bir dünya gibidir. Çeşit çeşit oyun oynayabilmenizin yanı sıra eğitim, iş, ekonomi, vs gibi pekçok şey de burada gerçekleştirilebilmektedir.

Derken OASIS’in tasarımıcısı ve programcısı olan kişi ölür. Son yıllarını bir münzevi olarak geçiren bu enteresan adamın bir de sürprizi vardır: OASIS evreninde bıraktığı ipuçlarını takip ederek üç gizli kapıyı açmayı başaran kişi mirasının varisi olacaktır. Birden dünya çapında sanal bir av başlar. Milyonlarca insan bu ipuçlarının peşine düşer. Lise öğrencisi olan kahramanımız Wade Watts da bu avcılardan biridir.

Doğrusu bu kitabı bu kadar sürükleyici bulup bu denli keyif alacağımı tahmin etmezdim. İlk bakışta sadece genç yetişkinlere hitap ediyor gibi görünse de her yaştan okurun beğenebileceği bir roman. Özellikle 80’ler kültürüne ilginiz varsa kitap daha da eğlenceli olacak. Zira bol bol 80’ler filmleri, dizileri, oyunları, müzikleri üzerine muhabbetler var.

Reklamlar
Bu yazı Kitap içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Başlat – Ernest Cline

  1. Geri bildirim: Ready Player One (2018) | Zerothh'un Mekânı

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s