Lovecraft’ın Külleri – Nick Mamatas

lovecraftin_külleriHer yıl H.P. Lovecraft’ın yaşadığı kasaba olan Providence’te Summer Tentacular isimli bir dizi konferans düzenlenmektedir. Bu konferanslara sadece sırada Lovecraft hayranları değil, kafayı Lovecraft’la bozmuş yazar, çizer, okur ve fanzin yayıncıları katılmaktadır. Ancak o sene etkinliklerin düzenlendiği ve katılımcıların kaldıkları otelde bir cinayet işlenir.

Kitap için şunu söyleyebilirim: Lovecraft temalı ama Lovecraftyen değil. Dolayısıyla bir korku romanı değil, bir polisiye roman. Bir noktadan sonra öykü gereksiz bir biçimde karmaşıklaşmaya başlıyor ve zaten düşük seviyede olan okuma zevkini iyice düşürüyor. Ben hoşlanmadım bu kitaptan. Muhtemelen beklentim farklı bir doğrultuda olduğu için.

Kitabın orijinal ismi I am Providence (Ben Providence’ım). Yazara ait olan bu söz ölümünden sonra mezar taşına da yazılmış. Kitabı Türkiye’de yayımlayan Nemesis Kitap ise, romanın Lovecraft’la olan bağlantısının okuyucular tarafından bu isimden anlaşılmayacağını düşünmüş olmalı ki Lovecraft’ın Külleri gibi tuhaf bir isim vermeyi tercih etmiş. Bunun dışında ne kitabın çevirmeni, ne redaktörü, ne de editörü Türkçe’de ‘baya’ diye bir kelime olmadığının farkında.

 

Reklamlar
Bu yazı Kitap içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s