Triffidlerin Günü – John Wyndham

TriffidlerinGunuKüresel bir felaket yaşanır ve insanların büyük bir kısmı görme yetisini kaybeder. Bu da yetmezmiş gibi, yapay olarak üretilmiş bir bitki türü olan Triffidler dünyayı ele geçirmeye başlarlar. Bu korkunç ortamda, Bill Masen isimli ana karakterin gözünden insanoğlunun hayatta kalma çabasını izleriz.

John Wnydham bu kitabı 1951’de yazmış, inanabiliyor musunuz? Günümüzde çekilen kıyamet sonrası temalı filmlere taş çıkartacak kadar iyi bir konusu ve olay örgüsüne sahip. 1962 yapımı, vasat denebilecek bir film uyarlaması mevcut. Bir de 2009 yapımı, izlemediğim ama oldukça kötü olduğundan bahsedilen bir dizisi yapılmış. Böylesine sağlam bir hikâyenin yüksek bütçeli bir filme uyarlanmamış olması gerçekten şaşırtıcı.

Kitabı okurken 28 Days Later ve Blindness gibi filmler geldi aklıma. Kimisi genel konu olarak, kimisi belli bir sahne olarak etkilenmiş filmler ve kitaplar anımsayabilirsiniz okurken. Bu arada yazarın daha önce Krizalitler romanını da basmış olan Deli Dolu Yayınevi’ni bir kez daha takdir ediyor, John Wyndham’ın diğer kitaplarını da yayımlamalarını bekliyoruz.

Reklamlar
Bu yazı Kitap içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s