The Martian (2015)

MartianKahramanımız, Mars’a araştırma görevi için gönderilen bir ekipte yer alan astronotlardan biridir. Ancak görev tehlikeli bir hâle bürününce ekip apar topar gezegenden ayrılmak zorunda kalır. Bizim eleman da öldü zannedilerek terk edilir. Oysaki ölmemiştir ve elinde kalan kısıtlı imkânlarla hayatta kalmaya çalışır.

Genelde hemen herkesin haberdar olduğu, bilindik gişe filmleri hakkında yazmıyorum ama bu sefer bir istisna yapıyorum. Zira daha önce kitabı ile ilgili yazdığım (bkz. https://zerothh.wordpress.com/2015/03/05/marsli-andy-weir/ ) film gerçekten gayet başarılı.

Kitaptaki ana olaylar filme uygun bir biçimde aktarılmış, bazı olaylar –mecburen- es geçilmiş. Kitapta bahsedilen, yer yer okuyucu için boğucu bir hale gelen teknik ve bilimsel detaylar –doğal olarak- yok. Ayrıca yine kitapta astronotumuz yaşadığı her türlü aksiliğe ve felakete karşı mizah yönünü sinir bozucu raddede korumayı başarıyordu. Filmde de esprili ve eğlenceli bir karakter çizilmiş ancak suyu çıkarılmamış.

Sonuç olarak hem temel alınan romanın sağlamlığı, hem de Ridley Scott gibi tecrübeli bir yönetmen faktörüyle ortaya son derece keyifli bir bilim kurgu yapımı çıkmış.

http://www.imdb.com/title/tt3659388/

Reklamlar
Bu yazı Film içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to The Martian (2015)

  1. Geri bildirim: 2015’in En İyileri | Zerothh'un Mekânı

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s