A/T 11

A/T 11 formüleri ağırlıklı olarak öğrencilere düzenlendiğinden ve talep eden öğrenciler internet sitelerinden yalan yanlış bilgiler edindikleri için, bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettim. (Bu yazıda verilen bilgiler sadece öğrenci olarak gidenlerle ilgilidir. Turistik amaçla Almanya’ya gidecek kişilere yönelik bilgi içermez.)

A/T 11 nedir?

Türkiye’deki sağlık sigortanızın Almanya’da da geçerli olmasını sağlayan bir belgedir. Bu belge ile Almanya’da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Almanya’daki Sigorta Kurumu’na her ay 70-80 € ödemek zorunda kalmazsınız.

A/T 11 ne değildir?

Bu belge konsolosluktan vize alınması için gerekli olan veya vize almayı kolaylaştıran bir belge değildir. Ayrıca Almanya’da oturum müsaadesi almaya yarayan bir belge de değildir. Almanya’da sağlık yardımı alabilmeyi sağlar. Ancak konsolosluk ve vize işlemlerine bakan firma bir süredir, gerekli olduğu gibi yanlış bir fikre kapılmış durumda. Dolayısıyla vize işlemleri sırasında sizden ısrarla A/T 11’inizi isterlerse orijinalini vermeyin, fotokopisini verin. Aksi taktirde SGK’dan aynı tarihleri kapsayan yeni bir A/T 11 almanız mümkün olmayacaktır.

Ayrıca gideceğiniz okul sizden A/T 11 talep etme hakkına sahip değildir. En fazla Türkiye’de bir sigortanız olduğuna dair bir doküman isteyebilir ki bu da Sigorta Dökümü’dür.

Neler gerekir?

Öğrenci Erasmus değişim programı kapsamında gidiyorsa kendisinden isten belgeler:

–  Türkiye’deki okulundan öğrenci belgesi (aslı)

–  Gideceği okuldan kabul mektubu

–  Hibe alıyorsa hibe aldığına dair yazı

–  Sağlık sigortasından faydalandığı kişi (anne veya baba) çalışansa, çalıştığı iş yerinden, orada çalıştığına dair bir yazı (Bu yazının ne şekilde hazırlanacağına dair bir örnek ilgili SGK’dan alınmalı ve ona göre düzenlenmeli) (aslı)

–  Kabul mektubunda belirtilmemişse dönem başlangıç ve bitiş tarihleri

Erasmus’la gitmiyorsa (normal lisans veya yüksek lisans eğitimi içinse) isten belgeler:

–  Almanya’daki okuldan öğrenci belgesi (veya sömestr ticket)

–  Sağlık sigortasından faydalandığı kişi (anne veya baba) çalışansa, çalıştığı iş yerinden, orada çalıştığına dair bir yazı (Bu yazının ne şekilde hazırlanacağına dair bir örnek ilgili SGK’dan alınmalı ve ona göre düzenlenmeli) (aslı)

–  Öğrenci belgesinde belirtilmemişse dönem başlangıç bitiş tarihleri

Erasmus kapsamında gidiliyorsa yukarıda istenen belgeler sadece ilk talep için gerekli. İkinci bir dönem daha Almanya’daki öğrencilik sürecekse sadece oradaki okuldan yeni döneme dair öğrenci belgesi yeterli olacaktır. (Sağlık sigortasından faydalandığı kişi çalışansa, çalıştığı iş yerinden, orada çalıştığına dair bir yazı yine isteniyor.)

Nereden alınır?

Sağlık sigortasından faydalanılan kişi (Bundan sonra SSFK diye anılacak) çalışansa çalıştığı iş yerinin bulunduğu bölgeye bakan SGK’dan,

SSFK emekliyse ikamet adresinin bulunduğu bölgeye bakan SGK’dan alınacak.

İstanbul’da bu işlemi yapan iki merkez bulunmakta: Beşiktaş ve Pendik. Yukarıda bahsedilen durum İstanbul’daki bu iki merkez için de geçerli. Örneğin SSFK çalışansa ve iş yeri Anadolu yakasında bulunuyorsa belgenin Pendik’ten alınması gerekmekte. (İş yeri Avrupa yakasındaysa Beşiktaş’tan) SSFK emekliyse ve ikamet adresi Avrupa yakasındaysa belge Beşiktaş’tan alınacak. (İkameti Anadolu’daysa Pendik’ten)

Bu durum diğer iller için de geçerli. Örneğin SSFK İzmir’de çalışıyorsa, öğrenci olan çocuğunun belgeyi, İstanbul’dan veya başka bir ilden alması mümkün değildir.

Kimler alabilir, kimler alamaz?

Öğrencinin, anne veya babasının sigortasından yararlanıyor olması ya da vefat etmiş anne veya babasından ölüm aylığı alıyor olması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) tabi olan öğrencilerin belge talebinde bulunmadan önce Sağlık Karnesi Servisi ve/veya GSS Servisi ile görüşüp anne veya babalarının üzerine geçmeleri gerekir. Öğrenci sigortalı olarak çalışıyorsa anne veya babasının üzerinde değildir ve dolayısıyla bu belgeyi alamaz. İşten ayrılması durumunda 99 gün boyunca anne veya babasının üzerine geçemez. Yeşil Kart sahibi kişiler bu belgeyi alamaz.

Bu belge Almanya’ya bir yükseköğretim kurumunda lisans veya yüksek lisans eğitimi için giden öğrencilere verilmektedir. Staj, dil kursu, lise eğitimini kapsamaz. (Erasmus kapsamında olan ve oryantasyon dönemi dahilinde bulunan dil eğitimi hariç)

Erkek çocuklar 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilirler. 25 yaşına girdiğinden itibaren belge alamaz.

Öğrenci Almanya’da ise, yukarıda sayılan belgeleri getirmek koşuluyla anne, baba veya 18 yaşından büyük kardeş kendisi adına bu belgeyi alabilir. Bahsi geçenler dışında birisi (amca, teyze, dayı, hala, arkadaş, vs) elinde vekalet belgesi olsa bile alamaz.

Diğer ayrıntılar

Bu belge dönemlik olarak düzenlenmekte olup bir seneyi kapsayacak şekilde düzenlenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bir dönemden fazla süren eğitimlerde her dönem, o dönemin kayıtlı öğrencisi olduğunu gösteren öğrenci belgesi getirilmek suretiyle yenilenmesi gerekmektedir.

Belge öğrencinin kendisinin, annesinin, babasının veya 18 yaşından büyük kardeşinin kuruma şahsen gelmesi ve talep formu doldurması üzerine düzenlenir. Dolayısıyla e-mail ile başvuru yapılamaz.

Diyelim ki üç sene Almanya’da okudunuz ve böyle bir belgeden haberiniz olmadı. Her ay Alman Sigorta Kurumu’na 70-80 € gibi bir meblağ ödediniz. Son senenizde A/T 11’den haberdar oldunuz. Almanya’da okumuş olduğunuz tüm dönemlere dair öğrenci belgeleriyle SGK’ya gidip geçmişe dönük A/T 11’lerinizi temin edebilirsiniz. Bu belgelerle önceki senelerde Almanya’ya ödemiş olduğunuz paraları geri alma şansınız var. (Özellikle belirtiyorum, “geri alma şansınız var”. “Kesinlikle alabilirsiniz” demiyorum. Bu, Almanya’nın kendi iç mevzuatıyla alakalı bir durum.)

Son olarak A/T 11 dünyadaki her ülkede veya Avrupa’daki her ülkede geçerli olan bir belge değildir. Sadece Almanya’da geçerliliği vardır. Diğer ülkelere gidecek öğrencilerin alacakları belgeler farklıdır. Örneğin Avusturya için A/TR 3, Çek Cumhuriyet için TR/CZ 111, Makdeonya için TR/MC 4 gibi. Başka ülkeler için düzenlenecek belgelerle alakalı bilgiler de yukarıda yazılanlarla benzer niteliktedir. Diğer ülkelere gidecek öğrencilerin SSFK’nin SSK’lı Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığı’na tabi olmasına gore belge alıp alamayacakları değişiklik arz etmektedir. Dolayısıyla Almanya dışındaki ülkelere gideceklerin bağlı bulundukları SGK ile görüşüp bilgi edinmeleri tavsiye olunur.

Önemli not: Bu yazı sadece bilgi verme amaçlıdır. Resmi bir geçerliliği yoktur. Konuyla ilgili kesin bilgi almak için bulunduğunuz şehirdeki, yurtdışı işlemlerine bakan SGK şubesiyle görüşün.

Reklamlar
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to A/T 11

  1. Şeyma dedi ki:

    Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. Ben hem devlette öğretmenim hem de doktora öğrencisiyim. Erasmus’la öğrenci olarak Almanya’ya gideceğim. 27 yaşındayım. Öğretmen olduğum için bu belgeyi nasıl alabilirim? Ya da bu belgeyi alamayacaksam muadil bir belgeyi nasıl alabilirim?

    • zerothh dedi ki:

      Görevinizden ayrılıp anne veya babanızın sigortasından yararlanır hale gelmeniz gerekecek. 01.10.2008 öncesi anne veya babanızın sigortasından yararlanmış iseniz ancak 100 gün sonra aktive olabilecek. Ancak eğitim döneminiz kadar değil de üç ayla sınırlı olmak kaydıyla turistik olarak gidiyormuşçasına belge alabilirsiniz. Bu tarihten önce yararlanmadıysanız 25 yaş sınırını aştığınız için bu durum mümkün olmayacak. Biraz karışık oldu değil mi? Size tavsiyem durumunuz biraz çetrefilli olduğu için bulunduğunuz ildeki ilgili SGK ile temasa geçip net bilgi edinmeniz. İstanbul’daysanız Beşiktaş SGK Yurtdışı İşlemler Bölümü size ziyadesiyle tatminkar bilgiler verecektir.

  2. Geri bildirim: Yurtdışında Yaşamak - Frankfurt'ta İlk Zamanlar - Yolda bi Blog

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s