Nathan Never

Nathan_Never_1Teks, Zagor, Mister No, Ken Parker, Martin Mystere, Dylan Dog, Dampyr gibi ülkemizde de tanınan ve sevilen çizgi romanların yayıncısı olan İtalyan Boneli Editore firmasının yayımlamakta olduğu bilim kurgu temalı bir çizgi roman serisidir. Diğer Boneli karakterleri gibi Nathan Never da süper güçlere sahip bir süper kahraman değildir. 1991’de yayın hayatına başlayan seri halen devam etmektedir.

Nathan Never’ı diğer çizgi romanlardan ayıran en büyük özelliği bilim kurgu türüne dâhil olmasıdır. Çizgi romanlarda nedense ihmal edilen bilim kurgu, Nathan Never ile bu alanda doruk noktasına ulaşır. Zira hem sinemada hem de edebiyatta efsaneleşmiş bilim kurgu yapıtlarını temel alır, bu eserlere yapılan göndermelerle doludur.

Öncelikle Philip K. Dick’in Do Androids Dream of Electric Sheep? adlı romanından Ridley Scott tarafından Blade Runner ismiyle sinemaya uyarlanan filmden esinlenilmiştir. Günümüzden 170 yıl sonrasında yer alan Nathan Never dünyasının tasarlanmasında bu film temel alınmıştır. Ayrıca bir başka bilim kurgu yazarı olan Cyberpunk bilim kurgunun babası kabul edilen William Gibson’ın Sprawl Üçlemsi’nden de büyük izler taşır.

Elbette Nathan Never’ın karelerinde rastlayabileceğiniz bilim kurgu başyapıtları bunlarla sınırlı değil. Kimi zaman Alien filmlerine bir gönderme, kimi zaman 2001’deki kara sütun, kimi zamansa Isaac Asimov’un Üç Robot Yasası seride yer alıyor.

Geçmişinde polis olarak suç örgütleriyle savaşan Nathan Never’ın, uzun süredir peşinde olduğu azılı bir suçlunun karısının öldürüp kızını kaçırmasıyla dünyası yıkılır. Üzüntüden saçları beyazlar. Her ne kadar kızını bulup onu kaçıran adamı cezalandırsa da ailesini koruyamadığı için bir türlü kendini affedemez. Yaşadığı travmatik olaylar yüzünden katatonik bir duruma giren kızının bakım masraflarını karşılamak için Alfa isimli dedektiflik ajansında suça karşı mücadelesini sürdürür.

Melankolik bir kişiliğe sahiptir. Yalnız yaşar, çevresindeki insanlarla mesafelidir. Geçmişte yayınlanmış basılı kitapları toplamaktan ve okumaktan büyük keyif alır. (Nathan Never’ın elindeki veya kitaplığındaki kitapların isimlerini okumaya çalışmak da bizler için ayrı bir keyiftir.)

Nathan Never’ın ülkemizdeki macerası ise biraz çalkantılı. Önce 1996 yılında AD Yayıncılık tarafından basılması sayesinde kendisiyle tanışma fırsatı bulabildik. Ancak tadı damağımızda kaldı. Zira on sayı çıktıktan sonra, muhtemelen düşük satışlar nedeniyle yayımına son verildi. Nathan Never’ın yeni maceralarını okumak için yedi yıl beklememiz gerekti. 2004 yılında Lal Yayınları seriyi kaldığı yerden devam ettirmeye başladı. Fakat bu kez de 38 sayıdan sonra son buldu. Bu arada Oğlak Yayınları tarafından Nathan Never’ın dev albümleri yayımlandı.

Şimdi ise seri Özer Sahaf ve Yayıncılık tarafından, 2012’nin başından itibaren, iki ayda bir basılan üç sayılık ciltlerle sürdürülüyor. Şu ana dek beş cilt yayınlandı. Sınırlı sayıda basılan serinin ilk cildi tükenmiş durumda. Umarım Nathan Never’ın yayın hayatı bu yayıneviyle diğerlerinden çok daha uzun sürer.

Bilim kurgudan hoşlanmayan çizgi roman severleri, çizgi roman okumayan bilim kurgu severleri bile kendisine hayran bırakan Nathan Never’la henüz tanışmamışsanız mutlaka ama mutlaka kendisine bir şans tanıyın derim. Birkaç macerasını okuduktan sonra eski sayılarının da peşine düşeceğinize eminim.

Reklamlar
Bu yazı Çizgi Roman içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s